
Četvrtog travnja 1948. godine, osnovan je NATO (Sjevernoatlantski savez). Najveći vojni savez u povijesti, koji danas broji 30 zemalja članica u Europi i 2 zemlje članice u Sjevernoj Americi, nastao je s ciljem uništenja socijalizma kojeg su zemlje ‘Istočnog bloka’ počele graditi tek nekoliko godina ranije. NATO je nastao tijekom Trumanove administracije, a Eisenhower je 1957. u Parizu priznao da je bojazan da se socijalizam ne proširi u druge europske zemlje.[1] Sovjetski savez se pokušao učlaniti u pakt, no odbili su ih 1954. jer SSSR nije bio “kompatibilan s njihovim demokratskim i obrambenim ciljevima.”[2]
Vojni savez je u početku činilo 12 članica. 3 godine nakon pobjede monarhista u Grčkom građanskom ratu, NATO-u su se pridružile Grčka i Turska, 1955. Zapadna Njemačka, a 1982. i Španjolska. No najzanimljivija činjenica vezana uz povijest Sjevernoatlantskog saveza nije njezina ekspanzija, već prisutnost nacista na vodećim pozicijama istog.
Kroz, tada tajnu, Operaciju spajalica (eng. Operation Paperclip), koja je trajala 15 godina, više od 1600 oficira iz nacističke Njemačke je rehabilitirano i zaposleno u različite državne službe u SAD-u i Zapadnoj Njemačkoj.
Neki od njih su bili:
- Adolf Heusinger, vrhovni savjetnik njemačke vlade za ponovno naoružavanje, Hitlerov šef stožera i predsjednik vojnog odbora NATO-a od 1961. do 1964.
- Hans Speidel, nacistički feldmaršal, vrhovni zapovjednik NATO-a u centralnoj Europi od 1957. do 1963.
- Johannes Steinhoff, pripadnik Luftwaffea, predsjednik vojnog odbora NATO-a od 1971. do 1974.
- Ernst Ferber, zapovjednik glavnog stožera nacističkog Wehrmachta, vrhovni zapovjednik NATO-a u centralnoj Europi od 1973. do 1975.
- Karl Schnell, prvi generalštabni časnik 76. Panzerkorpsa, vrhovni zapovjednik NATO-a u centralnoj Europi od 1975. do 1977.
- Hans Globke, nacistički pravnik koji je sastavljao Nirnberške rasne zakone, šef osoblja zapadnonjemačkog kancelara pod vladom Konrada Adenauera
[1] https://www.presidency.ucsb.edu/documents/remarks-the-opening-the-nato-meetings-paris
[2] https://www.wilsoncenter.org/publication/molotovs-proposal-the-ussr-join-nato-march-1954