
Na izvanrednoj sjednici Predsjedništva ZAVNOH-a, održanoj 14. travnja 1945. godine u Splitu, formirana je Narodna vlada Hrvatske.
Krajem 1944. godine, oslobođenjem čitave Dalmacije, otvorena je mogućnost za intenzivniji rad najviših državnih i političkih tijela Hrvatske na tom oslobođenom području. U siječnju 1945., ZAVNOH je premješten u oslobođeni Šibenik, gdje je djelovao sve do sredine svibnja iste godine, intenzivno se pripremajući za preuzimanje vlasti na području cijele Hrvatske.

Procijenivši da su međunarodno priznanje nove Jugoslavije te potpuna pobjeda Narodnooslobodilačkog pokreta u Hrvatskoj stvorili sve potrebne uvjete za uspostavu vrhovnih institucija vlasti, Predsjedništvo ZAVNOH-a donijelo je odluku o osnivanju prve Narodne vlade Hrvatske. Mandat za sastav te vlade povjeren je dr. Vladimiru Bakariću, koji je predložio ministre iz redova Jedinstvene narodnooslobodilačke fronte Hrvatske – općenarodne političke organizacije Narodnooslobodilačkog pokreta.

U 15 sati, 14. travnja 1945., u Gradskoj vijećnici u Splitu započela je povijesna sjednica Predsjedništva ZAVNOH-a. Među počasnim gostima nalazili su se vojni zapovjednici, povjerenici dotadašnjih odjela ZAVNOH-a, članovi Izvršnog odbora JNOF-a Hrvatske, predstavnici Komunističke partije, Izvršnog odbora HSS-a, Srpskog kluba vijećnika ZAVNOH-a, te katolički i pravoslavni poglavari iz Dalmacije. Uz predsjednika Vladimira Nazora, za predsjedničkim stolom sjedili su i potpredsjednici Franjo Gaži (predsjednik Izvršnog odbora HSS-a) i dr. Rade Pribićević (predsjednik Srpskog kluba vijećnika ZAVNOH-a). Tu su bili i dr. Pavle Gregorić, prvi tajnik ZAVNOH-a i tadašnji ministar za Hrvatsku u vladi DFJ, te Dušan Čalić, tadašnji tajnik ZAVNOH-a. Sjednicu je otvorio kratkim govorom predsjednik Nazor, nakon čega je dr. Vladimir Bakarić, tajnik JNOF-a Hrvatske, podnio izvješće o aktualnoj vojno-političkoj situaciji. Njegov referat potaknuo je raspravu u kojoj je sudjelovalo dvanaest članova Predsjedništva, potvrđujući iznesene analize i ocjene.

Uz članove Komunističke partije, u novu Vladu uključeni su i predstavnici građanskih stranaka koje su se tijekom rata priključile Narodnooslobodilačkom pokretu. Prema zapisniku sa sjednice Izvršnog odbora JNOF-a održane 10. travnja (prema knjizi Hodimira Sirotkovića ZAVNOH), iz redova Komunističke partije imenovani su: dr. Vlado Bakarić, Vicko Krstulović, Anka Berus i dr. Mladen Iveković. HSS su predstavljali Franjo Gaži, Tomo Čiković, Aleksandar Kohanović, Ante Vrkljan i Jurica Draušnik, dok su Srpski klub vijećnika ZAVNOH-a zastupali dr. Rade Pribićević, Duško Brkić, Dušan Čalić i Stanko Ćanica-Opačić. U Vladu je kao “vanstranački rodoljub” ušao i odvjetnik dr. Ulikse Stanger, porijeklom iz Istre.

Dana 22. travnja, Narodna vlada Hrvatske objavila je posebnu Deklaraciju, u kojoj se između ostalog ističe:
Stvaranje prve Narodne vlade Hrvatske još u toku samog oslobodilačkog rata protiv tuđinske okupacije dokazom je, da se neotuđiva, a tako dugo nepriznavana prava hrvatskog naroda na slobodu i nezavisnost ostvaruju nezadrživom snagom. Kao rezultat borbe hrvatskog naroda za slobodu i u toku oslobodilačkog rata ostvarilo se i njegovo pravo na vlastitu narodnu vladu.

Nakon oslobođenja Zagreba, od 20. svibnja 1945. godine ZAVNOH i Narodna vlada Hrvatske započinju s radom u glavnom gradu Hrvatske – Zagrebu.
Svim borcima NOR-a upućujemo izraze duboke zahvalnosti te, uz njih, svim iskrenim domoljubima čestitamo na formiranju prve Narodne vlade Federalne Hrvatske.