Na današnji dan, 21. veljače 1848. godine, objavljen je Komunistički manifest Karla Marxa i Friedricha Engelsa. Manifest – jedan od najutjecajnijih dokumenata u povijesti – napisan je u 19. stoljeću, ali njegova analiza kapitalizma i poziv radnicima da ga sruše i dalje je relevantan do danas, nadahnjujući borbu za emancipaciju i oslobađanje širom svijeta otkako je objavljen, od Irske do Turske, od Indije do Brazila, od Francuske do Rusije, od Južne Afrike do Indonezije.
Nakon sastanka u Parizu 1843. godine, Marx i Engels proveli su sljedećih nekoliko godina razvijajući filozofski prikaz komunizma koji je bio ukorijenjen u znanosti i materijalističkoj koncepciji povijesti. Također su čvrsto vjerovali da je povijesna promjena rezultat unutarnjih proturječja unutar ‘načina proizvodnje’ (poput kapitalizma) kako se vidi u klasnom sukobu, koji bi mogao kulminirati u revolucionarnu borbu koja bi mogla završiti “revolucionarnom rekonstitucijom društva u cjelini ili u zajedničkoj propasti sukobljenih klasa “ili kako će to kasnije preformulirati Rosa Luxemburg:” socijalizam ili barbarstvo “.
1847. godine grupa njemačkih revolucionarnih prognanika sa sjedištem u Londonu zamolila je Marxa i Engelsa, tada u dobi od 29, odnosno 27 godina, da se pridruže njihovoj organizaciji. Marx i Engels preimenovali su skupinu u Komunistički savez i bilo im je naloženo da napišu manifest u kojem će izložiti svoje doktrine, a koje bi milijarde širom svijeta postale poznate kao Komunistički manifest.
“Proleteri nemaju što izgubiti osim svojih lanaca. Imaju svijet za pobjedu. Svjetski radnici, ujedinite se! “
Tekst preuzet i preveden sa Redfish-a: https://www.facebook.com/349920542118450/posts/1176801276097035/